معروفترین طراحان طلا و جواهرات در جهان از جمله بلپـــرون، بــویوین،کارتـــیه،جرارد ساندوز، ژان دونـــاند

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

صنعت پر سود طلا و جواهر سازی از مشاغلی است که از دیرباز مورد توجه و تمرکز بسیاری کشورها قرار گرفت. بی شک مهم ترین عنصر برای اینکه بتوان در این صنعت و حرفه ماندگار و محبوب ماند، داشتن خلاقیت و ابتکارو نوآوری است.

ریموگالری مرکز خرید طلا و جواهرات آنلاین در این مقاله به بررسی مشهورترین و معتبرترین طراحان طلا و جواهرات در قرن بیستم می پردازد که با مشاهده محصولات آن ها، گویی هر کدام تفکرات هنری تقریباً مشابه و یکسان داشتند. از کالدر تا ون کلیف وهر آنچه که باعث برجسته شدن هر هنرمند می شود را تحلیل می کند تا اینکه کدام سنجاق خارق العاده مورد علاقه ژان بووین بوده؟ و طراحی هواپیما ژان دسپرس چه ارتباطی با جواهرسازی دارد؟ را در این مقاله بررسی می کنیم.

BELPERRON بلپـــرون

سوزان بلپرون در سال ۱۹۰۰ میلادی در فرانسه متولد شد و در طول ۸۳ ساله عمر خود تلاش کرد تا سبکی نوین و خلاقانه ای را در صنعت جواهرات طلا ابداع کند. وی توانست سرویس طلا و دستبندها، گردنبند هایی با تراشکاری های طرح گلبرگ و برگهای گل بر روی کریستال، کلسدونی، یاقوت ها و کوارتز و تنظیم نامتقارن این تراشه های قیمتی بر روی طلا، یک قطعه جواهر چشم نواز و شگفت انگیز را طراحی و خلق کند.

بلپرون هیچگاه قطعاتی که تولید می‌کرد را امضا نمی کرد و به این موضوع داشت که «سبک من برابر است با امضای من» اعتقاد راسخی داشت. بله!!  به راحتی در بین چند قطعه جواهر می توان سبک نامتقارن و متفاوت او را تمیز داد. سوزان بلپرون به دلیل استفاده از تراش های متمایز و فرم های موج دار با سنگ های قیمتی، توانست خلاقیت جسورانه ای در صنعت جواهرات به سبک خودش را ابداع کند که بسیارهم مورد استقبال قرار گرفت. با مشاهده‌ی جواهرات طلا در این سبک، نقاش امپرسیونیسم در ذهن تداعی می شود، که با قطرات رنگ پراکنده یک اثر هنری زیبا ایجاد می کنند. شاید این گونه به نظر برسد که یاقوت ها، الماس ها و سنگ های قیمتی رنگی به طور تصادفی قرار گرفته اند، درصورتی‌ که اینگونه نیست وبا دقت بسیار بالایی توسط طراح پوشش داده شده اند و اثر زیبایی را بوجود آورد.

این گردنبند یک طرح نمادین بلپرون است که از یاقوتهای بیضوی بی قاعده و الماس پراکنده شده، تزیین شده است و یک قطعه جواهر طلا شگفت انگیز را بوجود خلق کرده است.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

BOEVEN بــویوین

حدود یک قرن پیش، فعالیت در صنعت طلا و جواهرات یک شغل مردانه محسوب می شد. زنی خلاق و مبتکر توانست، سنت شکنی کند و در این حوزه خودش را اثبات کند، این بانوی بزرگ ژان پوآرت بود.

ژان پوآرت خواهر پل پوآرت(یکی ازمعروفترین طراحان و بازرگان مد در پاریس) بود. ژان به طراحی و خلق آثار نوین بسیار علاقمند بود. ازدواج ژان با رنه بویوین که بزرگترین تاجر طلا بود، باعث شد که فعالیت و خلاقیت خود را در دنیای جواهرات محک بزند، که بسیار هم موفق و پیشرو بود. استفاده از سنگ‌های رنگی مختلف و طراحی های پیچیده و عجیب در آثارش مشهود است. ژان پوآرت حتی پس از مرگ رنه، به دلیل علاقه بسیاری که به همسرش داشت و اینکه بتواند خاطره همسرش را ماندگار نگه دارد، از فامیلی بویوین استفاده کرد و توانست در مدیریت تجارت طلا و جواهرات، بسیار موفق عمل کند.‌

سنجاق ستاره دریایی یاقوتی و آمیتیست خوش رنگ و چشم نواز، اوج طراحی بویوین است.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

CLEEF & ARPELS ون کلیف و آرپلز

ون کلیف و آرپلز کمپانی خود را در سال ۱۸۹۶ با هدف طراحی و تولید ساعت و جواهرات طلای شیک و منحصر به فرد در فرانسه تأسیس کردند. آن ها با تراشکاری های حرفه ای و تخصصی روی سنگهای آنتیک و الماس توانستند سرویس های طلایی زیبا و قطعات بسیار مدرن و شیکی با تزیین مروارید ، یاقوت و زمرد خلق کنند.‌ مجلل بودن این جواهرات به حدی زیاد بود که شخصیت های شناخته شده ای چون ملکه فرح پهلوی، ملکه الیزابت تیلور و ملکه نازلی مصر، جواهرات و تاج های خود را به این برند سفارش می دادند.

این گردنبند مجلل و مدرن با برشکاری فوق حرفه ای و پوشیده شده با الماس های تراش خورده روی هر لایه که باعث شده زیبایی آن را چندین برابر کند.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

CARTIER کارتـــیه

کمپانی کارتیه، بهترین کارگاه ها تولید و حرفه ای ترین طراحان را استخدام کرد و تا زیباترین و نفیس ترین جواهرات طلا را خلق کنند و یکی از بزرگترین کمپانی های معتبر در زمینه جواهرات طلا شود. طراحی های پیچیده و عجیب همچنین تراشکاری های اعجاب انگیز بر روی انواع سنگ های قیمتی و کمیاب و برشکاری ظریف بر روی طلا باعث بوجود آمدن قطعات جواهر مدرن و چشم نوازی خلق کنند.

 این دستبند طلا لوکس هم در ساخت و هم در طراحی بسیار نفیس است. زمردهای سبز در برابر پالت سیاه و سفید درخشان ظاهر می شوند و مرواریدهای پر زرق و برق پایانه های نفیس هستند و بی شک فقط کارتیه می توانست این قطعه را تولید کند.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

بـــــوچرون BOUCHERON

 بوچرون از ابتدای کار خود در سال۱۸۵۸ به دلیل طراحی های متفکرانه و جسورانه و همچنین خلق سرویس‌های طلا و سایر جواهرات (انگشتر طلا، دستبند، گردنبند و گوشواره ) با برشکاری های هندسی پیچیده خود در نمایشگاه های بین المللی بسیار مورد توجه قرار گرفت. این برند علاوه بر موفقیت در صنعت جواهرات در تولید ساعت و ادکلن نیز بی نظیر بوده است و همواره طرفداران زیادی دارد.

این دستبند خارق‌العاده و نفیس با میله های مینا کاری مشکی و چینش هندسی سنگ های قیمتی یاقوت کبود و زمرد بر روی آن یک قطعه جواهر طلا شگفت انگیز را بوجود آورده است.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

CALDER الكساندر كالدر

الكساندر كالدر یکی از برجسته ترین و خلاق ترین هنرمندان ایالت متحده آمریکا بود، و

علاوه بر اینکه در زمینه طراحی مجسمه های متحرک، مجسمه های پایدار، نقاشی و چاپ سنگی بسیار برجسته و موفق بود، در طراحی و ساخت جواهرات نیز خلاق و مبتکر بود. الکساندر با چکش کاری تخصصی و بسیار ظریفی که روی یک قطعه جواهر انجام می داد، گویی در حال ساخت یک مجسمه یا نقاشی است و اثری شگفت انگیز و خارق‌العاده را بوجود می آورد.

 این سنجاق «شش دایره» ساخته شده از سیم برنج و سرشار از هندسه و پویایی است.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

پــــاول فلاتو PAUL FLATO

پاول فلاتو شرکت خود را در سال ۱۹۲۸ در نیویورک و با هدف نوآوری در صنعت جواهرات بنیان گذاری کرد. برند فلاتو در این زمینه به حدی موفق عمل کرد، که ستارگان هالیوودی از جواهرات این برند در جشن ها و جشنواره ها استفاده می کردند.

سبک ساختاری فلاتو در خلق جواهرات بیشتر با طنز همراه بود و قطعات بسیار مدرن و نفیسی را طراحی و تولید کرد. به عنوان نمونه این گردنبند پوشیده از الماس های درخشان و کوچک را به طرز هوشمندانه ای طراحی کرده که به نظرمی رسد کمربند گره خورده ایست و قطعه ای بی نظیر را ایجاد کرد.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

JEAN DONAND ژان دونـــاند

ژان دوناند یکی از برجسته ترین طراحان آرت دکو است و به دلیل تبحر در این زمینه برای طراحی، تزیین و لاک زدن اتاقهای لوکس در اقیانوس پیمای افسانه ای مانند نورماندی استخدام شد. دوناند از سبک آرت دکو نیز در صنعت جواهر سازی استفاده کرد و بسیار موفق بود.

گردنبند و سه دستبند زرافه ای، بزرگترین و برجسته ترین اثر شناخته شده ی دوناند است و گویای لحظه ای ویژه ایست، که طراحان این برند شروع به دور شدن از طراحی کلاسیک و حرکت به سمت طراحی مدرن تر کردند.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

ژان دسپرس JAEN DESPRES

شهرت و محبوبیت دسپرس، طراح نوآور و خلاق فرانسوی به دلیل تولید جواهرات پیچیده و جدید با سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، عطر و قطعات ماشین آلات بود. ژان با الهام از ماشین های معروف، هواپیمایی را در جنگ جهانی دوم طراحی کرد. کم کم این روند بر طراحی و خلق جواهرات نیز تاثیر گذار بوده است.

این دستبند نمونه ای نمادین از طراحی خلاقانه و مدرن دسپرس است که با الهام از ماشین ترکیب شده است. این قطعه ی زیبا، دندان های یک چرخ دنده را تداعی می کند و برای قرار گرفتن بهتر بر روی مچ، با باریک شدن مچ دست، دستنبد نیز باریک تر می شود.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم

GERALD SANDOZ جرارد ساندوز

جرارد ساندوز جواهرات خارق العاده خود را فقط در مدت کوتاهی شخصیت جذاب و بی قراری داشت و در مدت کوتاهی که به طراحی و ساخت جواهرات می پرداخت بسیارموفق بود. ولی طولی نکشید که این شغل خانوادگی را برای یک حرفه سینمایی متوسط ترک کرد. قضاوت در مورد شایستگی جرارد ساندوز را به عهده علاقه مندان به این حرفه می گذاریم. به هر صورت، زندگی حرفه ای او به عنوان یک طراح جواهرات برای زندگی دوم او به عنوان بازیگر، کوتاه شد.

در این خلق ماهرانه، ساندوز یک قطعه جواهر زیبا را با گرانبهاترین سنگها به نمایش می گذارد، ساندوز از الماس به عنوان پس زمینه استفاده کرد، در حالی که از طلای استفاده شده به عنوان عنصر اصلی بهره برد و نتیجه یک شاهکار نمادین و بی نظیر شد.

ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
ده طراح جواهرات نمادین قرن بیستم
این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین در واتساپ
شروع مکالمه
جهت تماس با کارشناس فروش و پشتیبانی در واتساپ کلیک کنید