rose gold jewelery

طلا رزگلد چیست؟

تفاوت میان طلا زرد و رزگلد

آیا تا کنون به تفاوت میان طلا زرد و رزگلد اندیشیده اید؟ هنگام خرید زیورآلات طلا، رنگ طلا یکی از نکاتی است که باید به آن توجه شود. انتخاب رنگ درست و متناسب با پوست، سبک، استایل روزمره و… به شما می کند تا انتخاب منحصر به فرد و درستی داشته باشید.

طلا رزگلد یکی از رنگ های محبوب طلا، برای ساخت زیورآلات و حلقه طلا می باشد. ظاهر زنانه و لطیف و رنگ منحصر به فرد، سبب شده تا این رنگ برای همه سلیقه ها و سبک ها مناسب باشد.

ولی سوال این است که رنگ گلگون رز گلد چگونه ساخته می شود؟ در اینجا ما قصد داریم که به چگونگی ساخت طلا رزگلد بپردازیم. پس اجازه دهید شما را با دختر صورتی خانواده طلا آشنا کنیم…!

هنگام انتخاب میان چند آیتم و خرید، بسیار مهم است که شما از ترکیبات و دستورالعمل های مراقبت از آن ها به خوبی اطلاع داشته باشید. برای مثال شاید شما پس از شناخت و درک تفاوت های میان طلا سفید و پلاتین، خرید حلقه ای از جنس پلاتین را ترجیح دهید، بنابراین مهم است که قبل از خرید، تحقیقاتی کامل داشته باشید. اینگونه می توانید فلز پایه مناسب بودجه و سبک مورد نظر خود را، راحت تر بیابید.

rose gold jewelery

شما می توانید برای شناخت بهتر پلاتین و طلا و سفید به بلاگ تفاوت های میان طلا سفید و پلاتین، از سری بلاگ های کاربردی ریمو گالری، مراجعه کنید.

تاریخچه طلا رزگلد

طلای رزگلد اولین بار در دهه ۱۸۰۰ در روسیه رواج یافت، به همین دلیل است که گاهی از آن به عنوان “طلای روسی” یاد می شود. بعد از گذشت مدتی نیز، کم کم در کشورهای بیشتری رواج یافت. در دوران ویکتوریا طلا رزگلد انتخاب طراحان مد روز برای ساخت جواهرات ظریف بود و در دهه ۱۹۲۰ نیز، به ایالات متحده راه یافت. پس از دهه ۲۰ از محبوبیت رزگلد کاسته شد، ولی در ۱۹۴۰ در بحبوبه جنگ که برای کارهای نظامی به پلاتین نیاز بیشتری بود و پلاتین تقریبا کمیاب شده بود، رزگلد توانست محبوبیت خود را دوباره به دست آورد و اینگونه جایگزین مناسبی برای پلاتین در ساخت حلقه های نامزدی شد.

rose gold jewelery

رزگلد از چه چیزی ساخته شده است؟

برخلاف طلا زرد، رزگلد ماده خالصی نیست که بطور طبیعی در طبیعت وجود داشته باشد. مانند سایر آلیاژهای طلا که در ساخت جواهرات استفاده می شود، رزگلد نیز ترکیبی از طلا و سایر آلیاژهای فلزی است.

چه فلزاتی طلای زرد را به رز گلد تبدیل می کنند؟ ترکیبی از آلیاژهای فلز مس و نقره و گاهی روی، رنگ زرد طلا را به رزگلد تبدیل می کند. وقتی این آلیاژها به طلای زرد خالص اضافه می شوند، نتیجه آن یک رنگ صورتی فوق العاده است. مقدار هر فلز مورد استفاده بر روی رنگ نهایی رزگلد تأثیر می گذارد.

آیا طلا زرد از رزگلد بهتر است؟

بسیاری از افراد، با تصور اشتباهی که از طلا دارند، طلا زرد را طلای خالص می دانند و گمان می کنند که طلا زرد بهترین رنگ طلاست، ولی این استدلال از نظر فنی صحیح نیست.

درست است که رنگ طلا خالص زرد است ولی باید بدانید که زیورآلات از طلا خالص ساخته نشده اند. زیورآلات طلا، از طلا عیار پایین یعنی آلیاژهای عیار ۱۰ ، عیار ۱۴ ، عیار ۱۸ و… ساخته شده اند. نکته ای که بسیاری از خریداران طلا به آن توجه نمی کنند، این است که طلا در حالت خالص خود بسیار نرم و انعطاف پذیر است، به همین دلیل زیورآلات معمولاً با آلیاژهای طلا ساخته می شوند تا برای استفاده روزمره به اندازه کافی مقاوم باشند. رنگ طلا توسط مخلوط های مختلف این آلیاژها تعیین می شود.

rose gold jewelery

تفاوت میان طلا و رزگلد

چند تفاوت اصلی و اساسی میان طلا زرد و رزگلد وجود دارد که مهم ترین تفاوت، تفاوت میان رنگ آن هاست، طلا رزگلد رنگی مابین زرد و صورتی دارد. اما چه عواملی باعث بروز این تفاوت ها می شود؟

طلای رزگلد ترکیبی از طلا و آلیاژهای دیگر از جمله مس و نقره می باشد. مقدار دقیق آلیاژها به عیار انتخابی شما بستگی خواهد داشت. درست است که مس و نقره از نظر ارزش از طلا بسیار پایین تر هستند، ولی افزودن این دو فلز به طلا باعث محکم و مقاوم تر شدن طلا می شود و آن را برای ساخت زیورآلات مناسب تر می سازد و باعث می شود که رزگلد به یکی از انتخاب های مناسب ساخت حلقه و زیورآلات تبدیل شود.

عیار انتخابی شما نه تنها بر قیمت و ماندگاری رزگلد تأثیر می گذارد، بلکه بر روی رنگ آن نیز تأثیر کمی خواهد گذاشت.

رزگلد ۱۰ عیار: هنگام خرید طلا رزگلد ۱۰ عیار چند نکته مثبت و منفی وجود دارد. یک نکته اساسی که باید به آن توجه داشت این است که قسمت اعظم طلا ۱۰ عیار، از آلیاژ ساخته شده است (۱۰ قسمت طلا و ۱۴ قسمت آلیاژ)، به همین دلیل جلا و برق زیادی ندارد و تقریبا مات است.

 اما خب، فقط به معایب آن نگاه نکنید، در طلا ۱۰ عیار نیز مزایایی وجود دارد. اول اینکه، طلا ۱۰ عیار با اختلاف مقرون به صرفه ترین انتخاب است. از آنجا که مس فلزی نسبتاً ارزان و بادوام است، دوام بالایی نیز دارد. به علاوه هرچه مس بیشتر باشد، فلز رنگ صورتی بیشتری خواهد داشت.

رزگلد ۱۴ عیار: رزگلد ۱۴ عیار، قیمت و دوام متوسطی دارد و نسبت به طلا ۱۰ عیار، طلا بیشتری نیز دارد، به همین دلیل جلا و برق بیشتری دارد.

طلا ۱۸ عیار: طلا ۱۸ عیار رایج ترین عیار برای ساخت زیورآلات است و ۱۸ واحد از ۲۴ آن از طلا خالص ساخته شده است و تنها ۶ قسمت آن از آلیاژهای دیگر تشکیل شده است، به همین دلیل ارزش و قیمت بالاتری نسبت به عیار ۱۰ و ۱۴ دارد. لازم است بدانید که مطابق با نظر سازمان استاندارد، در ایران، تنها طلا ۱۸ عیار معامله می شود، یعنی در بازار ایران شما فقط می توانید عیار ۱۸ را خرید و فروش کنید (توضیحات طلا ۱۰ عیار رزگلد و طلا ۱۴ رزگلد صرفا برای اطلاع بیشتر شما عزیزان می باشد).

rose gold jewelery

رنگ رزگلد

طلا رزگلد رنگ صورتی خود را از آلیاژ مس بدست می آورد، به همین دلیل است که مس بیشتری نسبت به انواع دیگر رنگ های طلا (زرد و سفید) در خود دارد. اگرچه این امر منجر به افزایش احتمال واکنش های آلرژیک می شود، اما محتوای مس در واقع فلز را از سایر رنگ های طلا با دوام تر می کند.

یکی از مزیت های طلا رزگلد نسبت به طلا سفید این است که این رنگ از طلا همانند طلا سفید به آبکاری نیاز ندارد. طلا سفید برای حفظ برق و جلا باید هر چند وقت یکبار با رودیوم آبکاری شود، ولی رزگلد اینگونه نیست. با داشتن یک حلقه نامزدی رزگلد به غیر از تمیز کردن های معمولی لازم نیست کار خاصی انجام دهید.

رزگلد، رنگی منحصر بفرد

این که رزگلد فلزی با رنگ منحصر بفرد است، غیرقابل انکار است. برخلاف نقره و طلا زرد، رزگلد قدمت کمی دارد ولی بسیار محبوب و خاص است.

رنگ

منحصر به فردترین نکته در مورد رزگلد رنگ گلگون، چشم نواز و مدرن آن است. علاوه بر این چون تقریبا جدید است، به اندازه رنگ زرد و سفید طرفدار ندارد، به همین دلیل بسیار خاص است.

مفهوم

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد رزگلد نمادین بودن آن است. همانند طلا زرد، رزگلد نیز نماد ظرافت و ثروت است، اما این همه ماجرا نیست. رنگ رزگلد بیشتر از هر چیزی نشان دهنده عشق است. پس بنظر می رسد که می تواند انتخابی بسیار مناسب برای حلقه ازدواج باشد.

رزگلد علاوه بر اینکه با سایر فلزات مطابقت دارد، با تمام رنگ های پوست نیز متناسب است. ترکیب طلای زرد، نقره و مس برای پوست هایی با تناژ گرم و سرد به یک میزان مناسب است.

ماندگاری

با توجه به وجود مس، رزگلد در واقع دوام بیشتری نسبت به طلای سفید و طلای زرد دارد. دوام یک ویژگی ضروری برای جواهرات روزمره است که شما می خواهید بدون اینکه آسیب ببینند بطور مداوم از آن ها استفاده کنید. علاوه بر دوام بالا، رزگلد برای حفظ جلای خود نیاز به نگهداری زیادی ندارد، در حالی که طلا سفید هر چند سال یکبار به روودیم احتیاج دارد. اگر شما روش اصولی و درست نگهداری زیورآلات را بدانید، طلا رزگلد شما همیشه زیبا و درخشان بنظر می رسد.

rose gold jewelery

آیا طلا رزگلد واقعاً طلا است؟

حال که تقریبا همه چیز را در مورد طلا رزگلد آموختید، می دانید که رزگلد طلا واقعی است، گرچه هرگز نمی تواند طلای خالص باشد. اگرچه مس رنگ صورتی فوق العاده ای به طلا رزگلد هدیه می دهد، اما این رنگ طلایی است که باعث درخشش طلا می شود.

تمامی رنگ های طلا نظیر طلا زرد، سفید و رزگلد زیبایی خاص خود را دارند و برای ساخت زیورآلات بسیار مناسب هستند و انتخاب میان آن ها به علاقه و استایل شخصی شما بستگی دارد. بنابراین مهم نیست که کدام رنگ از طلا را انتخاب می کنید، مطمئناً زیورآلات طلا شما به اندازه کافی لوکس و زیبا بنظر می رسند.

شما می توانید انواع دستبند طلا، نیم ست طلا و… به رنگ رزگلد را در فروشگاه خرید طلا آنلاین ریمو گالری مشاهده کنید و در صورت تمایل، برای خرید بصورت حضوری و یا آنلاین اقدام کنید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین در واتساپ
شروع مکالمه
جهت تماس با کارشناس فروش و پشتیبانی در واتساپ کلیک کنید