The five most expensive metals

گران ترین فلزات جهان کدامند؟

بررسی پنج فلز قیمتی و ارزشمند در دنیا

از گذشته تا کنون، فلزات گرانبها همواره مانند سدی در برابر بی ثباتی اقتصادی و تورم بوده اند و در دوران مشکلات اقتصادی عملکرد خوبی داشته اند. صرف نظر از ماهیت این فلزات، همه آن ها ارزشی ذاتی دارند و تورم شامل حالشان نمی شود و هیچ خطری اعتبارشان را تهدید نمی کند. بنابراین فلزات گران بها یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری هستند. همچنین این فلزات در مقابل تحولات مالی یا سیاسی که باعث نوسان اقتصاد می شوند نیز، انتخاب مناسبی هستند. جالب است بدانید که ارزش ذاتی نقره و طلا به اقتصاد کلان وابسته است، که این خود سبب می شود تا سرمایه گذاری بر روی آن ها سبب حفظ دارایی شما شود.

GOLD

طلا

از زمان های قدیم تا الان، طلا فلزی محبوب و ارزشمند بوده است. این فلز دارای قابلیت انعطاف پذیری، دوام و رسانایی بالایی است. به همین دلیل کاربردهای چشمگیری در الکترونیک و هوا فضا دارد. به عبارت ساده، طلا در هر آنچه که به آن فکر کنید کاربرد دارد. امروزه نیز از آن به عنوان پناهگاهی امن در برابر تورم، استفاده می شود.  قیمت طلا دائما در نوسان است اما گاها پیش آمده که این فلز دوره های طولانی تجارت آرام و قیمت ثابت را نیز پشت سر گذاشته باشد. علیرغم این نوسانات، طلا همچنان یک ذخیره مطمئن برای حفظ ارزش دارایی است.

تقریباً در هر جامعه ای از طلا به عنوان ارز و نماد ثروت، اعتبار یا قدرت استفاده شده است و در همه جا کاربرد دارد. حتی اگر همین الان به دستان خود نگاه کنید حداقل حلقه ازدواجی (اگر ازدواج کرده اید!) از جنس طلا در دست خود می بینید. بسیار کم پیش می آید که چیزی به اندازه طلا، فضای برجسته ای، در زندگی ما اشغال کند.

مهم ترین دلایل سرمایه گذاری روی طلا

 • طلا در تمام اعصار ارزش خود را حفظ کرده است.
 • طلا همانند پرچینی در برابر تورم و رکود اقتصادی عمل می کند.
 • طلا از دلار آمریكا قدرتمندتر است
 • طلا کمیاب است، به همین دلیل همیشه ارزش بالایی خواهد داشت

حتی شما می توانید با تبدیل پول خود به زیورآلات طلا مانند سرویس طلا تراش، دستبند طلا و… نیز ارزش پول خود را در مدت زمان طولانی حفظ کرده و همچنین از زیبایی آن لذت ببرید.

SILVER

نقره

اگرچه برخی نقره را “خواهر زشت” طلا می نامند! اما نقره جایگزین عالی دیگری برای حفظ ارزش دارایی و تأمین سود شما است. برخلاف طلا، تقاضای نقره برای کاربردهای صنعتی، به دلیل قیمت کمتر، بسیار بیشتر است.

هر چند که نقره به اندازه طلا محبوب نیست، ولی بهتر است دلایل مهم سرمایه گذاری بر روی طلا را با یکدیگر مرور کنیم:

 • نقره فلزی با ارزش ذاتی است.
 • نقره در ایالات متحده به عنوان یک وجه قانونی، معامله می شود.
 • کل سرمایه گذاری جهانی نقره طی ۵ سال گذشته فراتر از ۸ میلیارد دلار می باشد.
 • به دلیل کاربردهای گسترده، تقاضا برای نقره به رشد خود ادامه می دهد، که این خود بر ارزش نقره تأثیر مثبت می گذارد.
PLATINUM

پلاتین

همانند طلا و نقره، پلاتین در سراسر جهان به عنوان کالایی با ارزش و گران بها، خرید و فروش می شود. با این حال، پلاتین به طور قابل توجهی نادرتر از طلا و نقره است. پلاتین آنقدر کمیاب است که برخی می گویند کل مقدار پلاتین استخراج شده به راحتی می تواند در یک اتاق با اندازه متوسط جای بگیرد.

با اینکه پلاتین سابقه کمتری در بخش سرمایه گذاری مالی دارد، برای حفظ ارزش پول بسیار توصیه می شود، به دلیل …

 • عرضه محدود (حدود ۷۵٪ از آفریقای جنوبی است)
 • تقاضای زیاد در صنعت خودرو (به ویژه در چین و هند)
 • ارزش ذاتی که شما را در برابر کاهش ارزش پول و تورم محافظت می کند.
 • بطور کلی پلاتین با قیمتی بالاتر از طلا معامله می شود.

پالادیوم

پالادیوم که غالباً به عنوان محصول جانبی استخراج پلاتین یافت می شود، در واقع ۱۵ برابر کمتر از پلاتین است. با این حال، مانند پلاتین و نقره، پالادیوم یک فلز صنعتی است که در دندانپزشکی، الکترونیک و تولید خودرو کاربردهای فراوانی دارد.

اگرچه پالادیوم کالایی نسبتاً جدید است – در مقایسه با طلا و نقره – دلایل بسیاری برای سرمایه گذاری در پالادیوم وجود دارد:

 • تقاضا آن در چند سال گذشته بیش از ۴۰٪ افزایش یافته است.
 • کسری تأمین پالادیوم در آینده پیش بینی می شود.
 • پالادیوم نسبت ارزش به چگالی بالایی دارد.
RHODIUM

رودیوم

رودیم فلزی نسبتاً جدید است که در سال ۱۸۰۳ توسط ویلیام هاید ولاستون شیمی دان و فیزیکدان انگلیسی کشف شد. رودیم یکی از نادرترین فلزات گران بها در فلزات گروه پلاتین است.

این فلز را می توان در شیشه های با کیفیت بالا و صفحه های LCD مشاهده کرد. همچنین این فلز به عنوان روکش و آبکاری توسط جواهرفروشان استفاده می شود، تا جواهرات را در برابر خراش مقاوم تر کند و باعث درخشندگی بیشتر آن ها شود، زیرا قدرت بازتاب بسیار بالایی دارد.

رودیم کاربردهای عملی و صنعتی دارد و بیشتر تقاضای این فلز در صنعت خودرو سازی است. رودیم در مبدل های کاتالیزوری، یعنی بخشی از سیستم های اگزوز خودرو که انتشار گازهای سمی و آلاینده ها را کاهش می دهد، استفاده می شود.

مهم ترین دلایل سرمایه گذاری بر رودیم

 • رودیم در صنعت جواهرات، پزشکی و خودرو کاربرد فراوانی دارد.
 • تقاضای صنعتی رودیم با توجه به رعایت توافقنامه پاریس برای کاهش انتشار کربن، افزایش می یابد.
 • رودیم بسیار نادر است به همین دلیل افزایش قیمت بسیاری داشته است. سالانه فقط حدود ۲۸ تن استخراج می شود، در حالی که استخراج پلاتین چیزی حدود ۲۲۰ تن است.
 • در سال های اخیر خرید آن سود زیادی به همراه داشته است

هنگام خرید طلا و نقره برای سرمایه گذاری، حتما نمودارهای قیمت لحظه ای را بررسی کنید تا بتوانید بهترین معامله را انجام دهید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *