gold mark

کدهای طلا به چه معنا هستند

بررسی کدهای طلا و مفاهیم آن ها

طلا یکی از محبوب ترین و با ارزش ترین فلزات، در سراسر دنیاست. مهم نیست که به کدام دوره از تاریخ نگاه می کنید، در همه دوران ها کاربرد و نقش طلا را می توانید ببینید. در دوران گذشته، ثروتمندان سعی می کردند با خرید طلا، ثروت خود را به رخ اطرافیان بکشند و در مقابل افراد فقیر تلاش می کردند تا اندک سرمایه خود را به سکه های طلا تبدیل کنند تا بتوانند ارزش آن را حفظ کنند و آینده خود را تأمین کنند. حتی امروزه نیز مردم برای اطمینان از تامین آینده خود، طلا می خرند زیرا خرید طلا نوعی سرمایه گذاری مطمئن قلمداد می شود.

یکی از نکات مهمی که شما باید بدانید این است که ارزش طلا بر اساس عیار تعیین می شود. خالص ترین حالت طلا، عیار ۲۴ است و زمانی که برای ماندگاری بیشتر با آلیاژهای مختلف مخلوط می شود، عیارهایی نظیر ۲۲، ۱۸ و… را تولید می کند.

gold mark

انواع رنگ طلا

طلا در رنگ و عیارهای مختلف ارائه می شود. زمانی که طلا با الیاژهایی مانند نقره، مس و… مخلوط می شود، رنگ های متفاوتی ایجاد می شود.

رنگ طلا 
طلای زردرنگ طبیعی طلا (ساخت آلیاژ: ترکیب طلا با مس و نقره)
طلای زرد روشنترکیب طلا مس، نیکل و روی
طلای سفیدترکیب درصد زیادی از نقره با نیکل و روی
طلای رزگلدترکیب درصد زیادی از مس با روی و نقره
طلای سبزترکیبی از مس، روی و نقره
طلای قرمز روشنترکیبی از طلا و قسمت زیادی از مس

معمولا رنگ طلا را با کاراکتر اول اسم انگلیسی آن ها معرفی می کنند:

W: طلا سفید (White)

Y: طلای زرد (Yellow)

P: طلای رزگلد (Pink)

زیورآلات طلا شما، طلای خالص نیستند!

معمولا عیار طلا، بر روی زیورآلات از جس طلا کد می شود. خلوص طلا با عیار سنجیده می شود و شما می توانید با دیدن عیار طلا متوجه شوید که چه میزان از قطعه شما از طلا خالص تشکیل شده است. طلا در حالت طبیعی خود خلوص صد در صد دارد و اصطلاحا به آن طلا ۲۴ عیار گفته می شود. چون طلا خالص نرم است و شکنندگی بالایی دارد، برای ساخت زیورآلات و جواهرات طلا، طلا خالص را با فلزهای دیگر مخلوط می کنند تا سخت تر شود که بالطبع این کار بر روی قیمت و ارزش آن نیز تاثیر گذار است و خرید زیورآلات طلا را مقرون بصرفه تر می کند.

طلا عیارهای متفاوتی نظیر طلا ۲۲ عیار، ۱۸ عیار، ۱۴ عیار و… دارد. البته لازم است بدانید که، طبق دستور سازمان استاندارد عیاری که در ایران معامله می شود، عیار ۱۸ است. یعنی در ایران شما تنها می توانید زیورآلات با طلا ۱۸ عیار را معامله کنید. البته طلاهایی که از امارات وارد ایران می شود دارای عیار ۲۲ هستند.

عیار طلاعلامت حک شده روی طلافلز اضافیمیزان طلا خالص
عیار ۱۰۴۱۷نقره، مس، روی و نیکل۴۱٫۶% (۱۰ قسمت از ۲۴  قسمت)
عیار ۱۴۵۸۳نقره، مس، روی و نیکل۵۸٫۳% (۱۴ قسمت از ۲۴ قسمت)
عیار ۱۸۷۵۰نقره، مس، نیکل و پالادیوم۷۵% (۱۸ قسمت از ۲۴ قسمت)
عیار ۲۲۹۱۶معمولاً نقره و مس۹۱٫۶% (۲۲ قسمت از ۲۴ قسمت)
عیار ۲۴۹۹۹طلا خالص۱۰۰% (۲۴ قسمت از  24 قسمت)
gold mark

GP و GF به چه معنا هستند؟

آیا تا به حال عبارت روکش طلا را شنیده اید؟ زیورآلات روکش طلا، دسته ای از زیورآلات هستند که فلز پایه آن ها چیزی جز طلاست. مثلا شما انگشتری از جنس استیل و یا نقره را در نظر بگیرید، اگر این انگشتر با طلا آبکاری شود به آن روکش طلا گویند. بالطبع ارزش زیورآلات روکش طلا از طلا بسیار کمتر است زیرا فلز پایه آن ها طلا نمی باشد.

اگر شما بر روی قطعه ای علامت GP را مشاهده کردید، به آن معناست که قطعه شما فقط روکشی از طلا دارد، حرف G به معنی GOLD (طلا) است و حرف P به معنی Plate یا PLATED (روکش) است. در مقابل علامت GF نشان آن است که قطعه کاملا از طلا ساخته شده است.

اعتماد به کد طلا

حال که معنا کدهای حک شده بر روی طلا را با هم مرور کردیم، سوالی در ذهن نقش می بندد، که آیا می توان صد در صد به این کدها اعتماد کرد؟ اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، جواب خیر است!

این کدها و قوانین برای جلوگیری از هرگونه تقلب و کلاهبرداری اعمال شده اند اما با این وجود باز هم تضمین صد در صدی ندارند. مثلا ممکن است که عیار حک شده بیشتر از عیار واقعی قطعه باشد و یا بر روی قطعه روکش طلا علامت GF حک شده باشد.

پس حتما از فروشندگان مطمئن و قابل اعتماد خرید کنید تا درگیر این مشکلات نشوید.

خرید طلا بدون کد

گاها ممکن است با طلا بدون کد مواجه شوید، آیا این بدان معناست که طلا تقلبی است؟ در این صورت ۳ حالت پیش می آید:

۱_ طلا واقعی است ولی از ابتدا کدی روی آن درج نشده است.

۲_ طلا واقعی است ولی کد حک شده روی آن به مرور زمان از بین رفته است.

۳_ طلا تقلبی است.

اگر با همچین قطعه ای روبرو شدید، بهتر است با روش های تست طلا را بر روی آن امتحان کنید تا از ارزش آن مطمئن شوید. ولی در کل بهتر است، طلا بدون کد را خریداری نکنید.

شما می توانید در مقاله راهنمای تشخیص طلا اصل و تقلبی، از سری مقالات کاربردی بلاگ ریمو گالری، تمامی نکات تست طلا را مطالعه کنید و به راحتی قطعه خود را در خانه تست کرده و اصل از بودن آن اطمینان حاصل کنید.

T، E و M به چه معناست؟

از دیگر کدهایی که بر روی طلا ایرانی ممکن است حک شود، می توان به سه حرف T، E و M اشاره کرد. این سه حرف در واقع به محل ساخت طلا اشاره دارد. اگر طلا در تهران ساخته شده باشد حرف T  بر روی آن حک شده است. حرف M به معنی این است که طلا ساخت شهر مشهد است و اگر قطعه، محصول اصفهان باشد، با حرف E نمایش داده می شود.

کدهای حک شده به تفکیک فلز پایه

نقره و پلاتین فلزاتی محبوب برای ساخت زیورآلات هستند و از آن جایی که فلزات ارزشمندی هستند، برای آن ها نیز کدی در نظر گرفته شده است.

کد محصولات از جنس طلا: ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹

کد محصولات از جنس نقره: ۸۰۰, ۸۳۰, ۸۷۵, ۹۲۵, ۹۶۰, ۹۹۹

کد محصولات از جنس پلاتین: ۸۵۰, ۹۰۰, ۹۵۰, ۹۹۹

زیورآلات نقره ای که در این خریداری می کنید باید نشان ۹۲۵ داشته باشند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. در نظر داشته باشید که شما می توانید زیورآلات طلا ۱۸ عیار را با مناسب ترین قیمت به صورت حضوری و آنلاین از ریمو گالری خریداری نمایید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین در واتساپ
شروع مکالمه
جهت تماس با کارشناس فروش و پشتیبانی در واتساپ کلیک کنید