Causes of Gold Discoloration

دلیل سیاه شدن طلا چیست

دلایل سیاه شدن طلا و راه های برطرف کردن آن

آیا تا کنون برایتان پیش آمده که زیورآلاتتان ناگهان سیاه شود و این مسئله باعث ناراحتی شما شود؟ به نطر شما چرا این اتفاق می افتد و چرا زیورآلات طلا، تغییر رنگ می دهند؟ بسیاری از مردم دلایل تغییر رنگ طلا و نحوه تمیز کردن آن را نمی دانند و ترجیح می دهند بعد از سیاه شدن، دیگر از آن قطعه استفاده نکنند!

 جالب است بدانید که تغییر رنگ طلا بسیار رایج است، ولی همانند هر اتفاق علمی دیگر، دلایل خاصی پشت آن نهفته است. طلا یکی از گرانبها ترین فلزات است و ارزش بسیاری دارد ولی به همان اندازه حساس است، به همین دلیل به نگهداری و مراقبت منظم و دقیقی نیاز دارد.

ما در این مقاله قصد داریم، دلایل سیاه شدن طلا و روش های تمیز کردن آن و تبدیل طلا، به طلا نو را با یکدیگر بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل سیاه شدن زیورآلات طلا

دلایلی نظیر سایش فلزی، آبکاری با کیفیت پایین و خوردگی می تواند از محتمل ترین دلایل سیاه شدن زیورآلات طلا باشد.

معمولا طلا خالص (طلا ۲۴ عیار)، سیاه و لکه دار نمی شود و این اتفاق اغلب در طلاهای عیار پایین که ترکیبی از طلا و فلزات دیگر هستند رخ می دهد. هر چقدر عیار بالاتر باشد و میزان طلا خالص استفاده شده در قطعه بیشتر باشد، احتمال سیاه شدن قطعه شما کمتر است.

بنابراین لک شدن و سیاه شدن طلا تقریبا فقط در عیارهای پایین نظیر ۱۰ و ۱۴ و گاها ۱۸ رخ می دهد. البته گاها دیده شده که حتی طلا ۲۲ عیار نیز بعد از گذشت مدت زمان طولانی سیاه شده است. تمامی زیورآلات طلا نظیر دستیند طلا، سرویس طلا، انگشتر طلا و… که در ایران بفروش می رسند از طلا ۱۸ عیار ساخته شده اند، پس بهتر است برای جلوگیری از سیاه شدن آن ها، نکاتی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید.

مس و نقره در کنار پالادیوم و نیکل، فلزات اساسی هستند که در عیارهای مختلف طلا، برای ایجاد فلزی سخت تر و مناسب برای ساخت زیورآلات، به میزان متفاوت یافت می شوند. معمولا این فلزات توسط عامل (های) خورنده مورد حمله قرار می گیرند و اکسید مس و سولفید نقره (لکه های سیاه رنگ) را برجای می گذارند.

تنها عیاری که سیاه نمی شود، عیار ۲۴ طلا یا همان طلا خالص است. پس اگر می خواهید طلا شما هیچ گاه سیاه نشود و تغییر رنگ ندهد از زیورآلات طلا با عیار ۲۴ استفاده کنید. البته خرید طلا ۲۴ عیار، به دلایل دیگری نظیر شکنندگی و مقاوت کم توصیه نمی شود. هر چند خرید زیورالات ۲۴ عیار در ایران ممکن نیست و شما باید جایی غیر از ایران، آن ها را تهیه کنید.

سایش فلزی

هر نوع لوازم آرایشی یا بهداشتی که استفاده می کنید، در نهایت می تواند باعث تغییر رنگ، در زیورآلات طلا شود. اغلب مواد اولیه موجود در لوازم آرایشی، دارای فلزات سخت هستند که به راحتی می توانند فلز نرم تر یعنی طلا را، برش دهند. این برش دادن به معنی شکافتن و بریدن طلا نمی باشد، بلکه به این معناست که طلا در مقیاس میکروسکوپی خورده می شود. برای حل این مشکل بهتر است قبل از پوشیدن طلا و جواهرات، از لوازم آرایشی استفاده کنید، تا این دو برخورد مستقیمی با یکدیگر نداشته باشند.

آبکاری با کیفیت پایین

یکی از دلایل دیگر سیاه شدن طلا، آبکاری با کیفیت پایین است. آبکاری آب رودیم، یکی از روش های رایج تغییر رنگ طلا از زرد به سفید است. یعنی اگر شما از ظاهر طلا زرد خود خسته شده اید، به راحتی می توانید با استفاده از آبکاری رودیم، آن را به طلا سفید تبدیل کنید.

رودیم یک فلز بسیار سخت می باشد. ضخامت آبکاری چیزی حدود ۲۵/۰ تا ۵ میکرون و حتی گاهی نازک تر می باشد. معمولا با گذشت زمان آبکاری رودیم می تواند تغییر رنگ دهد و سیاه شود. به همین دلیل توصیه می شود که هر چند وقت یکبار قطعه را مجدد آبکاری کنید.

Gold Discoloration

خوردگی

یکی از دیگر دلایل سیاه شدن طلا خوردگی می باشد. مس، نقره و نیکل چند فلز اصلی هستند که برای ساخت آلیاژ با طلا مخلوط می شوند. این فلزات به محض اکسید شدن تغییر رنگ می دهند و سیاه می شوند. تعریق، گرما و یا رطوبت، دلایل اصلی تغییر رنگ در تمامی این آلیاژها هستند.

راه های تمیز کردن زیورآلات سیاه شده

همان طور که گفته شد هر قطعه جواهری که از طلای خالص ساخته شود به هیچ وجه سیاه نمی شود، زیرا هرگز دچار خوردگی و یا اکسید شدن، نمی شود. ولی هر زیورآلاتی که از آلیاژهای مختلف طلا ساخته شده باشد احتمالاً بعد از گذشت مدتی، کدر و سیاه می شود.

اگر در جعبه زیورآلاتتان قطعه ای دارید که تقریبا تغییر رنگ داده و درخشش قبل خود را ندارد، با انجام مراحل زیر، به راحتی می توانید آن را در خانه تمیز کنید.

Gold Discoloration

۱_ ابتدا باید محلولی ضعیف بر پایه آمونیاک و آب تهیه کنید. برای هر یک پیمانه آمونیاک از ۶ پیمانه آب استفاده کنید. آمونیاک یکی از محلول های قوی برای رفع سیاهی زیورآلات است.

هشدار! اگر در قطعه شما از پلاتین و یا مروارید استفاده شده است، به هیچ عنوان از محلول آمونیاک و آب استفاده نکنید، زیرا می تواند به آن آسیب برساند.

۲_ حالا که محلول شما آماده است، زیورآلات خود را درون آن بیاندازید. حتما توجه داشته باشید که مدت زمانی که قطعه درون محلول می ماند کمتر از ۱ دقیقه باشد. سپس با استفاده از یک برس یا مسواک نرم قطعه را تمیز کنید.

۳_ سپس زیورآلات را بطور کامل زیر آب ولرم قرار دهید تا مطمئن شوید قطعه کاملا از آمونیاک پاک شده است.

۴_ با استفاده از یک پارچه نرم و یا حوله قطعه را با دقت خشک کنید.

یکی از روش های دیگری که با آن می توان زیورآلات سیاه شده را در خانه تمیز کرد، استفاده از محلول آب، نمک و جوش شیرین است. ابتدا درون یک ظرف آب بریزید و مقداری نمک و جوش شیرین نیز به آن اضافه کنید. حال ظرف حاوی محلول را به مدت ۲ دقیقه در مایکروویو گرم کنید. سپس جواهرات خود را حداکثر به مدت ۱۰ دقیقه درون محلول قرار دهید و هرگونه  لکه یا سیاهی باقی مانده را با یک پارچه نرم پاک کنید و آن را با آب گرم بشویید.

Gold Discoloration

چرا گردنبند طلا، گردن شما را سیاه می کند؟

یکی از دلایل عمده تغییر رنگ پوست در هنگام استفاده از زیورآلات طلا، سایش فلزی است. این سایش به دلیل وجود لوازم آرایشی و بهداشتی روی لباس یا پوست می باشد. همچنین برخی از لوازم آرایشی دارای ترکیبات اولیه خاصی هستند که در مقایسه با زیورآلات سخت تر هستند و به راحتی می توانند ذرات ریز را ساییده یا حتی خراش دهند. این اتفاق عمدتا در طلاهایی با عیار پایین رخ می دهد.

با این حال برخی افراد حتی با خالص ترین زیورآلات طلا هم تغییر رنگ می دهند که این مسئله به دلیل عوامل محیطی، شیمیایی و بیولوژیکی می باشد.

مثلا در دریا مقدار زیادی نمک و کلر وجود دارد. عناصری مانند گوگرد و کلر با سایر فلزات موجود در جواهرات طلا واکنش نشان می دهند و باعث خوردگی و سیاه شدن آن می شوند، بنابراین پوست زیر آن را سیاه می کنند. جالب است بدانید حتی عرق و اسیدهایی که در هنگام تعریق توسط بدن آزاد می شوند می توانند با آلیاژ طلا واکنش دهند و سبب تغییر رنگ آن شوند.

Gold Discoloration

حرف آخر

خب، در این مقاله در رابطه با سیاه شدن طلا و راه های جلوگیری از آن و همچنین برطرف کردنش، بطور کامل بحث کردیم. همان طور که خواندید، سیاه شدن طلا دلایل گوناگونی دارد، گاهی اوقات دلیل اصلی سیاه شدن زیورآلات به دلیل بی دقتی در نگهداری آن هاست. پس به این مهم، بسیار توجه کنید تا همیشه زیورآلات شما برق و درخشش روز اول خود را داشته باشند.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات و جزئیات دقیق و مفید را در اختیارتان قرار دهیم تا شما نگرانی از بابت سیاه شدن طلا نداشته باشید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *