why-gold-is expensive

طلا فلزی مرموز که همیشه گران است!

چرا طلا همیشه گران است؟ بررسی چرایی ارزش طلا و جواهرات در گذر زمان

طلا به دلیل ارزش و تاریخ غنی که در طول هزاران سال در فرهنگ های مختلف دیده شده، در سراسر جهان به عنوان کالایی ارزشمند و خاص مورد استقبال بوده است. سکه های حاوی طلا در حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد کشف شدند و اولین سکه های طلای خالص، حدود ۳۰۰ سال بعد ضرب شدند. در طول قرن ها، مردم به دلایل متفاوتی به خرید و نگهداری طلا، تا به امروز ادامه دادند. امروزه نیز جوامع کنونی، برای حفظ ثبات اقتصادی، ارزش خاصی برای طلا قائل اند. به بیان دیگر طلا مانند نوعی بیمه در برابر تورم عمل می کند، یعنی اگر سایر ارزها دچار رکود شوند، به طلا رجوع می کنند.

این فلز گرانبها، در واقع در برابر مشکلات اقتصادی همیشه ایمن است و ارزش و اعتبار خود را حفظ می کند. ریموگالری مرکز خرید طلا و جواهرات آنلاین، در این مقاله سعی کرده شش مورد از دلایلی که شما را به سرمایه گذاری روی طلا ترغیب می کند را بیان کند.

GOLD

بررسی تاریخچه ارزش طلا

طلا فلز مرموز و محبوبی است که زیبایی و درخشندگی طبیعی آن، نگاه ها را به خود جلب می‌کند. ارزش تاریخی طلا در گذر زمان ثابت کرده که این کالا همیشه با ارزش بوده است و همین حفظ ارزش در طول تاریخ، باعث حفظ آن در گذر بحران ها و جنگ های تاریخی شده است. طلا برخلاف ارز کاغذی، سکه ها یا سایر دارایی ها، توانسته ارزش و اعتبار خود را در تمام بحران ها مالی در طول تاریخ حفظ کند و در همه دوران ها به عنوان کالایی با ارزش توصیف شود. اقشار مختلف مردم، از طلا به عنوان راهی مطمئن برای انتقال و حفظ ثروت خود، از نسلی به نسل دیگر یاد می کنند.

در زمان های گذشته، مردم به ویژگی های منحصر به فرد و فریبنده ی این فلز گرانبها نظیر، مقاومت در برابر خوردگی، نقطه دوب بالا، رنگ منحصر به فرد و ثابت و جذب نور پی بردند. بعدها نیز دریافتند که به راحتی می توانند به طلا شکل دهند و با آن سکه و زیورآلات درست کنند. از طرفی فهمیدند که طلا هیچ گاه نابود نمی شود و از بین نمی رود. به همین دلایل، بزرگترین جنگ های تاریخ به قصد تصرف و به دست آوردن طلا شکل گرفته است. علاوه بر روابط اقتصادی، همین جنگ ها باعث می شد که طلا از سرزمینی به سرزمین دیگری منتقل شود و فرهنگ استفاده از طلا در جامع گوناگون رونق پیدا کند.

پرچین تورم

تورم زمانی رخ می‌دهد که در طی زمان مشخصی قدرت خرید کاهش می یابد، فعالیت تجاری کمتر می شود و اقتصاد تحت فشار بدهی های بیش از حد قرار می گیرد. در این مرحله، طلا یک محافظ عالی در برابر تورم است، زیرا با افزایش هزینه‌های زندگی، قیمت آن هم بالاتر می رود. طی ۵۰ سال گذشته نیز سرمایه گذاران شاهد افزایش قیمت طلا و سقوط بورس در طول سال های با تورم بالا بوده اند، زیرا وقتی ارز قیمت قدرت خرید خود را در اثر تورم از دست می دهد، قیمت طلا افزایش می باید.

طلا می تواند بخش مهمی از سرمایه گذاری باشد، زیرا قیمت آن نسبت به سرمایه گذاری کاغذی مانند سهام و اوراق قرضه بی شک افزایش می یابد. گرچه ممکن است قیمت طلا در کوتاه مدت بی ثبات باشد، اما همیشه ارزش خود را در بلند مدت حفظ کرده است. طلا در طول سال ها ثابت کرده که به عنوان یک پرچین در برابر تورم و فرسایش ارزهای اصلی، عملکرد خوبی دارد، بنابراین یک سرمایه گذاری قابل تأمل و ذخیره ارزشمندی برای زمانی که ارزش پول محلی رو به کاهش است، می باشد.

ضعف دلار آمریکا

دلار یکی از اسکناس هایی است که همیشه ارزش خود را حفظ کرده، گر چه گاهی به دلیل نوسانات قیمت، بالا و پایین می شود، ولی یکی از مهمترین ارزهای ذخیره جهان است. کاهش قیمت دلار آمریکا به دلایلی مختلفی از جمله بودجه بزرگ کشور، کسری تجاری و افزایش زیادی در حجم پول باعث می شود که مانند سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ میلادی اکثر مردم به سمت سرمایه گذاری در طلا روی بیاورند.

GOLD

تقاضای در حال رشد

در سال های اخیر، با بالا رفتن ثروت در اقتصادهای نوظهور، بازار تقاضا برای طلا افزایش یافته است. در بسیاری از این کشورها، طلا با فرهنگ عامه در هم آمیخته شده است، مثلا هند یکی از بزرگترین کشورهای مصرف کننده طلا در جهان می باشد. جواهرات طلا در هند کاربردهای بسیاری دارد، به همین خاطر در سنت هندی ها، ماه اکتبر به فصل عروسی مشهور است، به دلیل اینکه بیشترین تقاضای جهانی طلا در هند در این ماه از سال اتفاق می افتد. یا اینکه در کشور چین، داشتن و نگهداری میله های طلا به سرمایه گذاری سنتی مرسوم است و پس انداز آن نوعی پس انداز و کلاس سرمایه گذاری هم به حساب می آید. البته جالب است بدانید که ایالات متحده پیشتازترین کشور نگه دارنده طلا در سال ۲۰۱۹ بوده است.

عدم قطعیت و اطمینان ژئوپلیتیک

طلا نه تنها در زمان عدم اطمینان مالی، بلکه در زمان عدم اطمینان از نظر ژئوپلیتیک یا سیاست های جهانی ارزش خود را حفظ می کند. این فلز گرانبها و ارزشمند اصطلاحاً “کالای بحرانی” نیز نامیده می شود، به دلیل اینکه وقتی تنش های جهانی رخ می دهد و افزایش می یابد، تاثیر خود را بر اقتصاد کشورهای در حال توسعه بیشتر نشان می دهد و آن ها برای تامین امنیت نسبی اقتصاد خود، به طلا روی می آورند. در چنین مواقعی است که اغلب سرمایه گذاری ها بهتر عمل می کنند.

نتیجه گیری

طلا منطقی ترین و صحیح ترین انتخاب برای مبادله کالا و خدمات است. این فلز پرمصرف و محبوب، به اندازه کافی فراوان است و می توانند سکه طلا از آن تولید می کنند، اما به دلیل هزینه بسیار بالای تولید و محبوبیت فوق‌العاده ای که دارد، باعث افزایش قیمت آن شده است. طلا با ایجاد ذخیره ارزش پایدار، خورده نمی شود و انسان از نظر جسمی و روحی به آن علاقه مند است. اقتصاد و بطور کلی جوامع، برای طلا ارزش بسیاری قائل اند، که این مسئله ارزش آن را تداوم می بخشد.

طلا فلزی است که ما در صورت عدم کارایی سایر اشکال ارزی به سمت آن کشیده خواهیم شد و این بدان معناست که طلا فلزی است که به راحتی اکسیده نمی شود و در طول سال ها وزن آن ثابت می ماند و حجم آن نسبتاً پایدار است، بنابراین همیشه در زمان سخت اقتصادی، ارزش خود را حفظ می کند.

به نظر شما چرا طلا اینقدر با ارزش هست. نگاه شما به ارزش طلا و جواهرات چیست؟ چرا این فلز در طول تاریخ توانسته ارزش خود را حفظ کند؟ نظرات و دیدگاه خود را در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید. فراموش نکنید شما می توانید جهت خرید سرویس طلا و سایر زیورآۀات طلا مانند انگشتر طلا به فروشگاه ریموگالری مراجعه کنید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *