white gold

طلا سفید چیست؟

همه چیز در رابطه با تفاوت طلا زرد و سفید

زیباترین الماس ها (برلیان) و سنگ های قیمتی دنیا، بر طلا سفید کار شده اند. اما خب، طلا سفید چیست؟ بسیاری از افراد به دلیل رنگ سفید طلا سفید، آن را با نقره و یا پلاتین اشتباه می گیرند ولی قطعا در این بین تفاوت های فراوانی وجود دارد و این دو یکسان نیستند. طلا زرد و سفید دو رنگ محبوب طلا هستند که طرفداران بسیاری دارند. ولی در اینجا چند سوال در ذهن ما نقش می بندد. طلای زرد چیست؟ طلای سفید چیست؟ و دقیقاً چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا جواب سوالات خود را بیابید.

تاریخچه طلای سفید و زرد

خالص ترین شکل طلای مورد استفاده در جواهرات مربوط به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد می باشد. طلا در دوران ویکتوریا، معمولا در کنار جواهراتی مانند یاقوت سرخ و یاقوت کبود استفاده می شد. سرانجام، جواهرسازان توانستند راهی برای مخلوط کردن طلای خالص با سایر فلزات برای ساخت آلیاژی سخت و نسبتا کم هزینه بیابند.

طلای سفید (به همان شکلی که امروزه می شناسیم) در قرن نوزدهم اختراع شد اما تا دهه ۱۹۲۰، محبوبیت چندانی پیدا نکرد. از آنجا که پلاتین برای بسیاری از اهداف نظامی و خاص مورد نیاز بود، طلای سفید در جواهرات به عنوان جایگزینی با کیفیت و ارزان قیمت، استفاده می شد.

white gold vs yellow gold

طلا زرد

وقتی حرف از طلا به میان می آید همه ما ناخودآگاه به رنگ طلایی آن می اندیشیم و طلا زرد در ذهن ما تداعی می شود. بسیاری از مردم رنگ زرد طلا را به نام طلا می شناسند، در حالی که علاوه بر طلا زرد، رنگ های دیگر طلا مانند طلای سفید، رزگلد و حتی قرمز و سبز نیز وجود دارد. بنابراین کلمه “طلا” به رنگ خاصی در جواهرات اشاره نمی کند بلکه تنها به نوع فلز اشاره دارد.

طلا سفید از چه ساخته شده است؟

طلای سفید ساخته دست بشر است. طلای سفید معمولاً ترکیبی از طلا با آلیاژهای سفید رنگ مانند پالادیوم، نیکل و نقره است که نهایتا با آب رودیوم آبکاری و روکش می شود.

به وسیله عیار می توانیم دریابیم که چند درصد از قطعه ما از طلا تشکیل شده است. هرچه عیار بالاتر باشد، مقدار طلای خالص به کار رفته در آن بیشتر است. هر قطعه با عیار ۲۴، طلا خالص می باشد و هیچ نا خالصی در آن وجود ندارد. طلا ۲۴ عیار مقاومت کمی دارد و بسیار نرم است و برای ساخت زیورآلات مناسب نیست. به همین دلیل از عیارهای پایین تر نظیر عیار  18 برای تولید زیورآلات طلا استفاده می شود. طلا ۱۸ عیار شامل ۷۵٪ طلا می باشد و بقیه آن از فلزات دیگر تشکیل شده است.

در طلا سفید از روکش آب رودیم برای سفیدتر نشان دادن طلا استفاده می شود. رودیم بسیار سفید و سخت است اما ممکن است بعد از مدتی کدر شود و قطعه به آبکاری مجدد نیاز پیدا کند.

با پیشرفت تکنولوژی، آلیاژی از طلای سفید تولید شده است که رنگ آن سفید خالص است و نیازی به آبکاری رودیم ندارد، اما هنوز به طور گسترده در دسترس عموم نیست.

آیا طلای سفید طلای واقعی است؟

بله! طلای سفید طلای واقعی است اما هنگام خرید طلا باید به عیار قطعه توجه کنید تا بدانید چه مقدار از آن از طلا خالص ساخته شده است. عیار طلا زرد و طلا سفید به یک شکل تشخیص داده می شود.

تفاوت طلای سفید و زرد چیست؟

شباهت های زیادی بین طلای سفید و زرد وجود دارد. در اصل می توان گفت تفاوت اصلی میان این دو رنگ از طلا، تفاوت میان مخلوط فلزی است که برای ساخت آن ها استفاده می شود. مس، نقره، نیکل، پالادیوم و روی رایج ترین فلزاتی هستند که برای ساخت رنگ های مختلف طلا از آن ها استفاده می شود. بسته به میزان فلزی که در طلا استفاده می شود، رنگ های مختلفی تولید می شود. مثلا در طلای سفید نیکل و روی بیشتری وجود دارد، در حالی که طلای زرد حاوی مس بیشتری است.

با این حال اگر نگران میزان خلوص طلا خود هستید باید به عیار طلا توجه کنید. طلای زرد ۱۸ عیار و طلای سفید ۱۸ عیار دقیقا به یک میزان طلا دارند (۱۸ قسمت از ۲۴ قسمت طلا و ۶ قسمت متشکل از فلزات دیگر).

طلای سفید گرانتر است یا طلای زرد؟

در طلا سفید و طلا زرد به یک میزان طلا خالص به کار رفته است به همین دلیل قیمت این دو رنگ طلا کاملا یکسان است. برخی از فروشندگان، به دلیل افزودن آبکاری رودیوم به طلا سفید، آن را کمی گران تر از طلا زرد می فروشند. ولی در ریمو گالری شما هیچ هزینه اضافه ای برای رنگ های مختلف طلا نمی پردازید.

تفاوت طلا سفید و پلاتین

یکی از فلزاتی که معمولا با طلا سفید اشتباه گرفته می شود، پلاتین است. اولین تفاوت بین طلای سفید و پلاتین، اساسی ترین تفاوت و پایه و اساس همه تفاوت های دیگر است. طلای سفید و پلاتین دو فلز کاملا متفاوت هستند. طلا سفید از ترکیب طلا زرد و آلیاژهای دیگر می باشد، در حالی که پلاتین یک فلز سفید رنگ است و برای رنگ نیازی به آلیاژ ندارد.

طلای سفید و پلاتین دارای خواص خاص خود هستند که آن ها را منحصر به فرد می کند.

طلای خالص و پلاتین خالص هر دو فلزی نرم هستند. در واقع هر دو، یعنی طلای ۲۴ عیار و پلاتین ۹۹۹، به راحتی و با ناخن زدن خراشیده می شوند. سخت کننده های استفاده شده در پلاتین، سخت کننده هایی با ایجاد ۱۰٪ یا ۵٪ ناخالصی هستند.

یکی از نکات حائز اهمیت، تفاوت در میزان درخشش طلا سفید و پلاتین است. هرچه فلز سخت تر باشد، درخشش بیشتری دارد و مدت زمان بیشتری درخشان می ماند. طلای سفید سخت تر از پلاتین است بنابراین درخشش خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کند. مانند تمام فلزات گرانبها، پلاتین نیز فرسوده نمی شود.

زیورآلات پلاتین بسیار گران تر و سنگین تر از طلای سفید است! چرا؟ زیرا درصد خلوص پلاتین بیشتر از طلا سفید است و همچنین کار با پلاتین سخت تر از طلای سفید می باشد. نکته حائز اهمیت این است که در گذشته، پلاتین قیمتی دو برابر طلا داشته، ولی با گذشت زمان و کشف معادن پلاتین تقریبا طلا و پلاتین هم قیمت شده اند.

 اگر شما به دنبال گزینه ای جز طلا برای خرید زیورآلات هستید، به ویژه آقایانی که قصد خرید حلقه ازدواج را دارند، پلاتین می تواند گزینه مناسبی باشد.

آبکاری طلا سفید (آبکاری رودیم)

رودیم یک فلز با دوام و سفید رنگ است که از آن برای آبکاری طلای زرد و تبدیل آن ها به طلای سفید استفاده می شود.

برای آبکاری طلا سفید، فلز رودیم در یک ظرف مخصوص روی مشعل گرم می شود و تبدیل به مایع می شود. این مایع به کمک جریان الکتریکی به قطعه می چسبد و آبکاری طلا انجام می شود. گاهی اوقات با یک بار آبکاری قطعه کاملا سفید می شود، گاهی اوقات نیز نیاز است چند بار، این مراحل انجام شود.

گاهی اوقات شما از رنگ زرد طلا خود خسته می شوید و یا رنگ طلای شما به مرور زمان کدر می شود، آبکاری باعث می شود که شما یک زیورآلات نو و جدید داشته باشید. از طرفی طلا سفید بسیار رایج و محبوب شده است و شما می توانید با استفاده از آبکاری، طلا خود را به روز کنید. آبکاری اصلا به قطعه شما آسیب نمی رساند و از طرفی اجرای آن نیز تقریبا ارزان است.

white gold

تفاوت طلا سفید و نقره

در نگاه اول تشخیص طلا سفید و نقره بسیار سخت است. رنگ هر دو نقره ای است، اما این دو فلز فراتر از ظاهر اولیه، کاملاً متفاوت هستند.

نقره فلزی براق و گرانبها است که به دلیل زیبایی و هدایت الکتریکی بالا ارزش زیادی دارد و قرن ها در فنون و صنف های مختلف مانند ضرب سکه، کاربرد داشته است.

نقره بصورت خالص بسیار نرم است و برای تولید زیورآلات نقره غالباً برای استحکام بیشتر با مس آلیاژ می شود. به نقره مخلوط شده با مس، نقره استرلینگ می گویند. هنگام خرید نقره استرلینگ، ممکن است علامت “۹۲۵” را ببینید که روی فلز مهر شده است، به این معنی که ۹۲٫۵٪ نقره خالص و ۷٫۵٪ آن را سایر فلزات شامل می شود.

نقره بسیار نرم است و به راحتی خراشیده می شود و با سایش کمی تغییر شکل می دهد، در حالی که طلای سفید در برابر خوردگی و ضربه مقاوم است.

نقره از جمله مقرون به صرفه ترین فلزات برای ساخت جواهرات است.

white gold

آلرژی به نیکل

یکی از رایج ترین حساسیت های پوستی، حساسیت به فلز نیکل است که در طلا سفید و نقره برای ایجاد سختی بیشتر، وجود دارد.

در طلا سفید، نیکل به عنوان یک آلیاژ اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. اما اغلب طلا سفید با رودیم روکش می شود و این آبکاری از پوست، در مقابل نیکل موجود در طلا مراقبت می کند. اما بعد از مدتی که روکش از بین می رود می تواند منجر به بروز حساسیت شود.

بالاخره طلای سفید یا زرد؟

انتخاب میان طلا زرد و سفید کاملا سلیقه ایست. در حال حاضر حلقه های طلا سفید، بسیار پر فروش هستند ولی حلقه های زرد نیز، محبوبیت خاص خود را دارند. اگر میان انتخاب بین این دو مردد هستید، بهتر است به رنگ پوست خود توجه کنید تا ببینید چه رنگی بیشتر به پوست شما می آید. به طور کلی، طلا سفید یا پلاتین برای پوست های سرد و طلا زرد برای پوست هایی با تناژ رنگ گرم مناسب است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشید، در صورت تمایل می توانید از خدمات آبکاری ریمو گالری برای روکش کردن زیورآلاتتان و تبدیل آن ها به طلا نو و همانند روز اول استفاده کنید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *