نکات خرید طلا و جواهر

نکات جامعی که شما باید درباره طلا بدانید

نکات جامعی که شما باید درباره طلا بدانید

همیشه و همه وقت خرید طلا، یکی از اساسی ترین و هوشمندانه ترین سرمایه گزاری های بشر بوده است. تقریبا دیگر طلا از جنبه لوکس و تجملاتی خارج و نمادی از ثبات مالی شده است. به نحوی می توان گفت، طلا و پول هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و طلا همان پول است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، ارزش واقعی پول با طلا ارزیابی می شود، به همین دلیل این فلز گرانبها در هر نقطه از جهان متقاضی دارد. تقریبا می توان طلا را، به عنوان محافظی در برابر تورم و نوسان های غیر قابل پیش بینی بازارها دانست.

با همه ی این ها، دانستن نحوه خرید طلا و نکات مربوط به آن، قبل از خرید طلا بسیار مهم است. ما در این مقاله سعی داریم تمام جزئیاتی که شما باید در مورد طلا بدانید را با شما در میان بگذاریم، تا شما بتوانید خریدی مطمئن و رضایت بخش داشته باشید.

خلوص یا عیار طلا

به زبان ساده، اگر هر گرم طلا را به ۲۴ واحد تقسیم کنیم، هر واحد را عیار می نامیم. زمانی که شما طلایی را به عنوان طلا ۲۴ عیار، خریداری می کنید، به این معنی است که شما طلایی با خلوص ۱۰۰٪ خریداری کرده اید، که دقیقا حکم پول را دارد.

طبق قانون تناسب، اگر طلای ۲۴ عیار، ۱۰۰٪ خالص باشد، طلای ۱۰ عیار ۴۱٫۷٪ خالص است. بنابراین، ارزش طلا متناسب با خلوص آن است، هرچه طلا خالص تر باشد، ارزش آن بالاتر است.

ولی خوب این بدان معنا نیست که وقتی می خواهید طلا بخرید، حتما باید به دنبال سطح خلوص بالاتر و در نهایت طلا ۲۴ عیار باشید.

اول از همه باید در نظر بگیرید که به چه دلیل و برای چه کاری قصد خرید طلا دارید.

طلای خالص بسیار نرم است و به راحتی آسیب می بیند. اگر می خواهید زیور آلاتی از جنس طلا بخرید که بصورت روزمره استفاده کنید، بهتر از طلاهایی با عیار کمتر استفاده کنید. طلا با عیار کمتر، از ترکیب طلا و آلیاژهای دیگر ایجاد شده است، به همین دلیل مقاومت بیشتری نسبت به طلای خالص دارد.

طلا ۱۸ عیار، محبوب ترین عیار طلا برای خرید و فروش زیورآلات در ایران است. عیارهای کمتر نظیر ۱۰، ۱۴ و ۱۶ نیز وجود دارد که نسبت خلوصشان، میزان طلای به کار رفته در آن ها متفاوت است.

نکته ی دیگری که در انتخاب عیار طلا باید در نظر بگیرید این است که، جواهرات طلا ممکن است فلزات دیگری به غیر از طلا داشته باشند، یکی از رایج ترین فلزات مخلوط شده در یک آلیاژ طلایی، نیکل است. نیکل سبب می شود تا طلا مقاوم تر شود اما ممکن است فردی به آلیاژ نیکل حساسیت داشته باشد. اگر شما نیز در گروه افرادی قرار دارید که به نیکل حساسیت دارند، بهتر است جواهراتی با درصد بیشتری از طلا، مانند طلا ۱۸ عیار را انتخاب کنید.

کیفیت طلا

هر چیزی که زرق و برق دارد، طلا نیست!

صرف این که به نظر می رسد جواهرات شما از طلا ساخته شده، به معنای واقعی بودن آن نیست. تعداد بسیار کمی از جواهرات نفیس وجود دارد که از طلای ۲۴ عیار (۱۰۰٪ طلای خالص) ساخته شده باشد.

در کنار طلا با خلوص مختلف، سری دیگری از زیورآلات قرار دارند که به آن ها زیورآلات با روکش طلا گفته می شود، که در هنگام خرید طلا شما حتما باید تفاوت آن ها را با طلا بدانید.

همانطور که گفتیم، مخلوط فلزی که ما آن را آلیاژ می نامیم، از ترکیب طلا و فلزات دیگر تشکیل شده است که باعث ایجاد فلزی سخت تر و با عیار پایین تر می شود.

معمولاً خریداران طلا به دلایل مختلف، آلیاژهای طلا را به جواهرات روکش طلا ترجیح می دهند.

طلا روکش شده، از فلزات پایه غیر از طلا ساخته شده است که در طلای مذاب فرو رفته و یک پوشش از طلا روی سطح آن ایجاد شده است. روکش طلای زیورآلات آبکاری شده، معمولاً نازک و آسیب پذیر است.

آلیاژهای مختلف، رنگ های مختلف

طلای خالص ۲۴ عیار زرد رنگ است، اما خرید طلای خالص به دلیل قیمت بالا، نرم و شکننده بودن، همیشه امکان پذیر نیست. به همین دلیل، همان طور که گفته شد، جواهرسازان روشی را برای ترکیب طلا با سایر فلزات، ارائه دادند. افزودن فلزات مختلف به طلا، باعث تغییر رنگ طلا می شود.

شما هنگام خرید طلا فقط به رنگ زرد طلایی محدود نمی شوید و می توانید انتخاب های زیادی داشته باشید.

طلای زرد – رنگ زرد همان رنگیست که با شنیدن کلمه طلا، در ذهن تداعی می شود. اما همه ی طلاهایی که به رنگ زرد است، طلای خالص نیست. همانطور که می دانید، آبکاری در جواهرات امری معمول است، که اغلب این آبکاری ها، به رنگ طلایی هستند.

طلای سفید – طلا سفید، تقریبا نسخه روشن تری از نقره است. رنگ سفید طلا، در حلقه های نامزدی، به اندازه رنگ طلایی محبوب است. اغلب اوقات از طلا سفید، در کنار طلا زرد به عنوان رنگ دوم استفاده می شود. طلای سفید، از ترکیب طلا و فلزات سفید مانند نیکل یا منگنز ساخته شده است که استحکام بیشتری نسبت به طلا دارند.

رزگلد – رنگ رزگلد یکی از رنگ های جدید و محبوب طلا است، که از ترکیب طلا و مس تشکیل شده است. معمولا نسبت ترکیب رنگ رزگلد، ۷۵٪ طلا و ۲۵٪ مس است.

طلای سبز – طلا سبز یکی از نادرترین رنگهاست، که از ترکیب طلا با نقره ساخته شده است. طلای سبز رنگ زرد مایل به سبز روشن است که در کنار سنگ های سبز رنگ مانند زمرد و پریدوت جلوه بسیار خوبی دارد. طلای سبز در آزمایشگاه ها تولید می شود و بسیار نادر و گران است.

خریدی هوشمندانه

اکنون که با کیفیت و خلوص مختلف طلا آشنا شده اید، وقت خرید طلا رسیده است.

پیدا کردن فروشنده معتبر

آسان ترین راه خرید طلا و جواهرات، این است که شما، به سراغ فروشگاهی معتبر بروید و خرید کنید. اما خوب فروشگاه های برند و معروف، معمولا به دلیل برند سازی و شهرتی که دارند، قیمت های بالاتری نیز دارند.

یکی از دلایلی که شرکت های بزرگ مانند تیفانی و کارتیه، حق بیمه بسیار بالایی را به محصولات خود اضافه می کنند، انحصاری بودن طرح های آن ها است. انگشتری که توسط تیفانی ساخته شده باشد، انحصاری است و شما در جای دیگری نمی توانید آن را بیابید.

اگر به دنبال خریدی متناسب با بودجه تان هستید، سعی کنید سراغ نمایندگی های معتبر بروید. البته ضروریست که شما جانب احتیاط را رعایت کنید و از اعتبار فروشنده مطمئن شوید.

از آن جایی که فروشگاه های مستقل، نرخ قیمت ثابتی ندارند، برای خرید زیورآلات مورد نظر خود، چند فروشگاه را بیابید و قیمت ها را مقایسه کنید.

قیمت گذاری طلا

به طور کلی، قیمت طلا با توجه به خلوص آن تعیین می شود. شما می توانید به کمک علامت گذاری ها روی طلا، میزان خلوص طلا را متوجه شوید. این علامت گذاری های منحصر به فرد، بیشتر در قسمت های نامشخص (مثلاً دایره داخلی حلقه، پشت گوشواره) دیده می شود. در اینجا قصد داریم برخی از مهم ترین علامت ها را معرفی کنیم.

اگر درون طلا علامت GF حک شده بود، این به معنی طلا و اگر علامت GP را مشاهده کردید به معنی روکش طلا است. علامت Pt به این معنی است که، فلز پایه طلا روکش شده، پلاتین است.

 عوامل مختلفی نظیر قیمت طلا جهانی، اجرت ساخت، مالیات و… در قیمت گذاری طلا موثر است.

برای محاسبه قیمت طلا شما باید قیمت طلا را بدانید. البته توجه کنید که قیمت شمش طلا برای خرید زیورآلات ملاک نیست، زیرا شمش طلا ۲۴ عیار است و زیورآلاتی که بفروش می رسند، معمولا با طلای ۱۸ عیار ساخته شده و بصورت گرمی بفروش می رسند.

اگر جواهرات ساخته شده، صرفا برای شما و سفارشی باشد، مقداری بر هزینه افزوده می شود. یعنی شما علاوه بر هزینه طلا، هزینه طراح را نیز می پردازید.

شما باید در خرید طلا بسیار هوشیار باشید. طلا کالایی لوکس و گران قیمت است، هنگام خرید حتما از کیفیت و اعتبار زیورآلات اطمینان حاصل کنید. اگر قصد خرید طلایی گران قیمت و یا جواهر را دارید، حتما از فروشنده گارانتی بخواهید.

بایدها و نبایدهای استفاده از طلا

۱-طلا ۲۴ عیار برای مصرف رزوانه مناسب نیست، زیرا نرم است و به راحتی آسیب می بیند. اگر زیورآلاتی با طلا ۲۴ عیار تهیه کرده اید، سعی کنید بصورت روزانه و مداوم استفاده نکنید.

۲- سعی کنید جواهرات خود را در هنگام استحمام، شنا و… استفاده نکنید. مواد شیمیایی مضر موجود در صابون ها و شوینده ها، می توانند به طلا آسیب برسانند، به خصوص اگر زیورآلات شما از روکش طلا ساخته شده باشند.

۳- جایی برای نگهداری زیورآلاتتان در نظر بگیرید. حتی الامکان سعی کنید هر کدام را در محلی جداگانه نگهداری کنید، اگر این امکان را ندارید، هر کدام را در پارچه ای نرم قرار دهید تا وقتی زیورآلات را کنار هم قرار می دهید دچار سایش نشوند.

سعی کنید زنجیرها را جدا از هم نگهداری کنید و یا اینکه هر کدام را آویزان کنید، تا گره نخورند.

۴- جواهرات نیازی به تمیز کردن مداوم ندارند، گاهی اوقات، یک گرد گیری ساده می تواند کافی و کمک کننده باشد. شما می توانید گاه گاهی جواهرات خود را با یک تکه پارچه نازک تمیز کنید. به این ترتیب از جمع شدن جرم روی سطح، جلوگیری می کنید.

بهتر است هر سه ماه یکبار، یک ظرف را با مخلوط آب و صابون پر کنید و جواهرات طلا را به مدت ده تا پانزده دقیقه، درون آن قرار دهید. سپس، آن ها را با آب گرم بشویید و با پارچه نرم خشک کنید.

همواره بخاطر داشته باشید که، طلا فراتر از یک زیور آلات است و صرفا وسیله ای لوکس نیست. طلا به اندازه پول نقد ارزش دارد، از طرفی قیمت آن نیز روندی صعودی دارد. پس بهتر است در خرید طلا دقت کنید و همواره برای نگهداری درست از آن بکوشید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *