تاریخچه طلا و جواهرات

تاریخچه طلا و جواهرات

بررسی تاریخچه طلا و جواهرات 

دیدن زیبایی برای همه خوشایند است و آدمی زیبایی را ستایش می کند. از این رو همه افراد در سراسر دنیا از زیورآلات به عنوان ابزاری برای زیبایی و آراستگی بیشتر استفاده می کنند.

شاید در تصور عامه مردم، زیورآلات فقط به طلا و جواهر گفته شود، ولی اینطور نیست و زیوآلات می تواند از سنگ، صدف و حتی استخوان های باقی مانده از گذشتگان و زمان های قدیم هم ساخته شده باشد.

همانند صنعت، مد، فشن و… طلا و جواهر نیز از گذشته تاکنون، دستخوش دگرگونی و تغییر شده است. طبیعی است که با گذشت زمان، سلایق مردم دچار تغییر شود و همین امر بر روی توسعه هنر جواهرات تاثیر فراوانی داشته است.

در گذشته و عهد باستان، طلا به عنوان فلز گران بها و با ارزش و همچنین به عنوان یک کالای نفیس و تجملاتی همراه با مردگان دفن می شد. این امر در میان فرمانروایان و طبقه خاصی از جامعه رواج داشته است، برای همین تا به امروز هر گاه معبد و یا مقبره ای کشف می شود، طلا و جواهرات بسیاری از آن ها استخراج می شود. این خود نشان دهنده اهمیت و با ارزش بودن طلا از زمان های قدیم تا به امروز می باشد. حتی میراثی که از گذشتگان باقی مانده و ما به عنوان گنج از آن ها یاد می کنیم، اغلب از جنس طلا هستند. همسفر ریموگالری باشید تا در این مقاله با هم به دنیای جواهرات در قرن های گذشته سفر کنیم!

تاریخچه جواهرات

جواهرات در قرون وسطا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در قرون وسطی، طبقه اجتماعی و مراتب مردم، با توجه به نوع و جنس زیورآلاتی که استفاده می کردند، مشخص می شد. یعنی در آن دوران، سنگ محک جایگاه افراد، جواهرات و زیورآلاتشان بوده است.

بر این اساس، مردم عادی و بیشتر اقشار جامعه از فلزهای پایه ای مثل مس و… برای آراستن خود استفاده می کردند و بالطبع افراد مهم مثل شاهزادگان و خانواده های سلطنتی از طلا، نقره و جواهرات گران بها برخوردار بودند.

 طلای مورد استفاده خاندان های سلطنتی از رنگ و لعاب کاری بسیار گرانبهایی برخوردار بوده است. حتی طبق روایات و دست نوشته های به جا مانده از آن دوران، مردم اعتقاد داشتند که جواهراتی که در این طبقه از جامعه مورد استفاده قرار گرفته است و دست به دست می شود، قدرت جادویی و ماورایی دارد.

 برخی دیگر از افراد در قرون وسطی نیز اعتقاد داشتند، نوشته های رمزآلودی که بر روی جواهرات حک می شود، صاحبان جواهر را از خطر و بیماری حفظ خواهد کرد.

نکته قابل توجه در رابطه جواهرات قرون وسطا این است که، تا قبل از قرن ۱۴ معمولا به جای برش از حکاکی و جلا بر روی زیورآلات و جواهرات استفاده می کردند.

جواهرات در قروس وسطا

جواهرات در عصر رنسانس

بعد از گذشت چند قرن، در عصر رنسانس به تدریج شور و اشتیاق و زرق و برق به زیورآلات راه پیدا کرد.

در این دوره، نمادهای سیاسی و مذهبی در همه جا ردی از خود به جا گذاشته بودند که خوب دنیای زیورآلات و طراحانش نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند.

رنگ آمیزی های زیبا، نقش و نگار های جذاب، جلوه های خاص و دیدنی را به جواهرات آن دوران افزود. در دوره رنسانس غالبا جواهرات را میناکاری می کردند و سنگ های زینتی را با برش های خاص، پر زرق و برق تر می کردند، که این نشان دهنده نوعی شادابی و اشتیاق در این نسل می باشد و عطش افراد را برای دستیابی به عظمت و شکوه را نمایان می کند.

یکی از نمادهای زیورآلات آن دوران عقرب بوده است که به اعتقاد مردم آن دوران، استفاده از زیورآلات با نماد عقرب، می توانست آن ها را از خطر و شر محافظت کند.

جواهرات در عصر رنسانس

جواهرات در قرن ۱۷

با اتمام هر دهه و شروع دهه جدید تغییرات جدیدی در همه ابعاد زندگی مردم ایجاد می شود.

 این تغییرات از اوسط قرن هفدهم بر روی مدل های جواهرات اعمال شد و با به وجود آمدن زیورآلات جدید و متفاوت، این تغییرات به خوبی نمایان شد. در این قرن با توسعه تجارت جهانی، استفاده از زیورآلات و بدلیجات در بین عموم رواج پیدا کرد، تکنولوژی پیشرفت کرد و تاثیر خود را در بخش جواهرات به صورت حکاکی و برش های باشکوه و چشم گیر بر روی زیورآلات به نمایش گذاشت.

در این قرن سلیقه مردم دستخوش تغییراتی شد، مروارید و فلزات با سایه کاری های چشمگیر جایگزین جواهرات سیاه رنگ با تزیین طلا در صنعت جواهرات و سنگ های قیمتی و بدلیجات شد.

در قرن ۱۷ سنجاق سینه در میان خانم ها جایگاه ویژه ای پیدا کرد و اغلب خانم ها سعی می کردند از سنجاق سینه هایی با طرح گل و یا برگ استفاده کنند.

جواهرات در قرن 17

جواهرات قرن ۱۸

در اواخر قرن هجدهم، شاهد توسعه در برش جواهرات و سنگ های قیمتی هستیم. در این دوران، بار دیگر زرق و برق چشمگیر به صنعت جواهر راه پیدا کرد و این صنعت را متحول کرد.

جالب است بدانید که تراش برلیان نیز در این قرن ابداع شد. همچنین طراحان زیورآلات توانستند راهی برای درخشش بیشتر الماس پیدا کنند. بعد از آن استفاده از الماس در کنار نقره یکی از زیورآلات سلطنتی آن دوران شد و محبوبیت و ارزش ویژه ای پیدا کرد.

در آن دوران، نمای الماس در کنار سایه سفید نقره، باعث خلق اثری فوق العاده و متفاوت شده بود، به همین دلیل نقره به یکی از فلزات ارزشمند تبدیل شده بود.

افراد مهم و عالی رتبه از مجموعه های باشکوهی که الماس نشان بودند، استفاده می کردند و حتی لباس های خود را با اکسسوری های گرانبها می آراستند. جواهراتی که با الماس تزیین می شدند ارزش فوق العاده ای داشتند. البته اغلب مردم به اندازه الماس توجه می کردند و الماس های کوچک طرفدار زیادی نداشت. معمولا الماس های کوچکتر را می فروختند و یا در زیورآلات دیگر از آن ها استفاده می کردند.

جواهرات قرن 18

جواهرات قرن ۱۹

همواره و در همه زمینه ها از قرن نوزدهم به عنوان دوره تحولات عظیم صنعتی و اجتماعی یاد شده است. اما به نظر می رسد این روند برای جواهرات برعکس بوده است! زیرا در این دوره علاقه و توجه به طراحی های گذشتگان در میان طراحان زیورآلات، رونق گرفت.

در دهه های اول این قرن، سبک های کلاسیک در طراحی جواهر رواج پیدا کرد که با کشفیات تازه باستان شناسی، تکنیک های باستانی، بار دیگر در صنعت طراحی جواهرات احیا شد. جواهرات جدیدی که در این دوره ساخته می شد، به تقلید از جواهرات باستانی و یا به سبک آن ها بود.

همچنین در قرن ۱۹، علاقه به جواهرات با الهام از دوره های قرون وسطایی و رنسانس وجود داشت که این خود گواهی بر طبیعت التقاطی این دوره است.

جواهرات طبیعت گرایانه و تزئین شده با گلها و میوه هایی که به وضوح قابل مشاهده هستند، در این دوره محبوب شد. این نقوش جالب بر روی طلا و جواهرات برای اولین بار در اوایل قرن نوزدهم با علاقه گسترده به گیاه شناسی و تأثیر شاعران رمانتیک مد شد.

در ۱۸۵۰ طرح های ظریف اولیه جای خود را به ترکیب های عجیب و غریب و پیچیده گل و شاخ و برگ داده بودند. در مقایسه با دوره های قبلی، جواهرات با ظرافت بیشتر، تقریباً به طور انحصاری توسط زنان مورد استفاده قرار می گرفت.

جواهرات قرن 19

جواهرات دستی و صنعتی

در سال های آخر قرن نوزدهم جنبش هنر و صنایع دستی دچار چالش با دنیای صنعتی شد به طوری که جواهر سازان این دوره، استفاده از سیستم کارخانه ای با ماشین آلات را قبول نکرده و رد کردند و در عوض به ساخت جواهرات بصورت دستی روی آوردند. به اعتقاد آن ها، این روند باعث بهبود روحیه کارگر و همچنین خلق آثار به یاد ماندنی تری می شود. در پایان شما می توانید جهت خرید طلا و جواهرات زیر قیمت بازار به فروشگاه اینترنتی ریموگالری مرکز پخش در تهران مراجعه کنید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *