خرید و فروش طلا

۷ نکته برای فروش طلا و جواهرات با بهترین قیمت

طلا و جواهرات کالاهای یکبار مصرفی نیستند، بلکه جز کالاهایی محسوب می شوند که تا قرن ها ارزششان محفوظ است و حتی روز به روی با ارزش تر هم می شوند. همین ارزشمند بودن مواد اولیه و قابلیت تبدیل آن به طلا جدید، سبب شده تا همیشه بازار خرید و فروش آن، گرم و پر رونق باشد.

قبل از پرداختن به نکات کلیدی درباره خرید طلا و جواهرات، بخصوص خرید سرویس طلا، بهتر است در ابتدا برای آگاهی بیشتر، تفاوت میان طلا و جواهر را بدانیم. در ساخت زیورآلات طلا، از هیچ گونه سنگ قیمتی و نیمه قیمتی استفاده نمی شود، ولی در ساخت جواهر از سنگ های گرانبها استفاده می شود و بر روی کار نصب می گردد.

این سنگ های گرانبها به دو گروه اتمی و اصل تقسیم می شوند. به جواهراتی که در ساخت آن ها از سنگ اتمی استفاده شده است، جواهرات اتمی و به جواهری که سنگ اصل بر روی بدنه ی آن بکار رفته باشد، جواهرات اصل و قیمتی می گویند.

برای اطمینان از اینکه در هنگام فروش طلا و جواهرات بهترین معامله را انجام دهید، هفت نکته ای که در ادامه مقاله ذکر می شود را به خاطر بسپارید.

فروش طلا می تواند راهی سریع، برای به دست آوردن پول نقد باشد، اما باید توجه داشته باشید که دستیابی به بهترین معامله همیشه آسان نیست. با آگاهی از این موضوع بهتر است، به این نکات نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید هنگام فروش جواهرات و طلا سرتان کلاه نمی رود.

۱- بهترین زمان برای فروش طلا را در نظر بگیرید

قوانین عرضه و تقاضا حکم می کند که اگر افراد بیشتری بخواهند، بر روی کالای خاصی سرمایه گذاری کنند، قیمت آن افزایش می یابد. هنگامی که شرایط اقتصادی سخت است، طلا یکی از مواردی است که تقاضایش بیشتر می شود. زیرا همیشه و همه وقت، طلا نیز همانند سهام و بورس، یکی از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری بوده است.

به همین دلیل مهم است که، شما در هنگامه معامله طلا (خرید و فروش) وضعیت اقتصادی را در نظر بگیرید. بهتر یا بدتر شدن شرایط اقتصادی در آینده دور و نزدیک، بر میزان قیمت طلا اثر گذار است. البته همانند هر سرمایه گذاری دیگری، پیش بینی دقیق افزایش یا کاهش ارزش طلا در آینده، بسیار دشوار و تقریبا ناممکن است.

 ۲- برای فروش طلا به صرافی ها هجوم نبرید

اگر شرایط اقتصادی به نحوی پیش می رود که، ارزش طلا و جواهرات زیاد شده است، بلافاصله برای فروش آن ها اقدام نکنید، چرا که در شرایط نابسامان اقتصادی ممکن است بلافاصله بعد از فروش طلا، از کار خود پشیمان شوید. قبل از اقدام به فروش، حتما قیمت ها را به طور لحظه ای، از صرافی های معتبر پیگیری کنید.

۳- از ارزش جواهرات طلای خود باخبر شوید

اگر شما اطلاعات درستی از آنچه که در بورس طلا جواهرات می گذرد داشته باشید، به شما کمک می کند تا بر اساس قیمت فعلی طلا، ارزش اقلام خود را به درستی ارزیابی کنید. همچنین می توانید با ارزشیابی مقدار خرید و فروش جواهر سازان و طلا فروشان معروف و بزرگ، نگرش خوب و درستی در مورد ارزش واقعی طلای خود داشته باشید.

۴- قبل از اقدام به فروش طلا، بازار را به درستی ارزیابی کنید

اگر در محدوده زندگی شما چندین کسب و کار مختلف بصورت رقابتی فعالیت می کنند، ممکن است دریابید که این کسب و کارها، تمایل بیشتری برای مذاکره در مورد چند و چون قیمت طلای شما دارند. در صورت امکان بهتر است از نظر آن ها در مورد ارزش طلا خود آگاه شوید، سپس این نظرات را با یکدیگر مقایسه کنید، تا بتوانید درک درستی از ارزش دارایی خود (طلا) داشته باشید.

۵- فروش طلا بصورت آنلاین

امروزه در همه جا، بازار معاملات اینترنتی پر رونق است. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که بازار خرید و فروش طلا کساد است و یا اینکه نمی توانید معامله ی خوبی در این مورد انجام دهید، می توانید جواهرات خود را به صورت آنلاین بفروشید. از آنجا که طلا کالای گران قیمت و با ارزشی است، توجه داشته باشید در هنگام خرید و فروش، جوانب احتیاط را رعایت کنید تا متضرر نشوید.

۶- به ارزش کل کالا توجه کنید، نه فقط بخش ساخته شده از طلا!

خرید طلا آنلاین

همان طور که می دانید، خریداران طلا و جواهر فقط به ارزش طلا به کار رفته در زیورآلات علاقه دارند و در هنگام خرید طلا از شما، سنگ های قیمتی را ناچیز می دانند. اگر شما بخواهید گوشواره ی طلا تزیین شده با سنگ قیمتی و نگین بخرید، علاوه بر قیمت طلا، قیمت سنگ و نگین نیز محاسبه می شود، ولی در هنگام فروش همان گوشواره، سنگ ها از زیورآلات جدا شده و فقط قیمت طلا محاسبه می شود.

پس با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که، طلاهای مد روز و نگین دار در صورت نگهداری ارزش خیلی بیشتری دارند، تا بخواهید آن ها بفروشید و یا ذوب کنید.

همچنین ممکن است، اقلام دیگری از طلا، مثل سکه ها و طلاهای قدیمی، ارزش خیلی بیشتری نسبت به قیمت گذاری یک طلا فروشی یا صرافی داشته باشند و حتی ممکن است، طلای شما مورد توجه مجموعه داران و عتیقه فروشان قرار بگیرد. اگر این احتمال را می دهید، بهتر است قبل از فروش، بررسی و ارزیابی کاملی از طلای خود داشته باشید.

۷- در موقع فروش طلا، اعتبار صرافی ها را بررسی کنید

اگر تصمیم دارید از یک صرافی برای فروش طلای خود استفاده کنید، حتما در مورد سابقه کاری و مورد اعتماد بودنشان، به صورت آنلاین تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که در مکان مناسب و مورد اعتمادی طلای با ارزش خود را به فروش می رسانید.

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *